Doporučení zájemcům o štěňata ze zahraničí

Vzhledem k situaci okolo nelegálního dovozu a prodeje štěňat Italského chrtíka z balkánských zemí, rozhodl se Klub Chovatelů Italských Chrtíků vydat doporučení případným zájemcům o tato štěňata. Jedná se o organizovanou skupinu množitelů, kteří využili skupinu Italských chrtík k inzerci a prodeji svých odchovů, jakmile byli odhaleni, založili novou skupinu se stejným (českým) jménem, přestože Češi nejsou. Sledujeme tuto kauzu společně s okolními státy (Německo, Polsko…) již od roku 2014, kdy bylo v Kanadě zabaveno 149 zubožených psů a zakázán chov. Bohužel tím nic neskončilo a množitel našel své místo na Balkáně. Nemáme zájem zde pořádat hon na čarodějnice, ale chceme ochránit naše psy před infekcemi a plemeno před neřízeným chovem . Náš klub nebude do svých řad přijímat majitele psů z chovatelskych stanic, které mají vazbu ke skupinám a lidem týrajícím své svěřence

Není v silách našeho klubu vás všechny ochránit před těmito nelegálnimi praktikami, když se navíc ani jeden (a) z vás budoucích majitelů na chovatelskou stanici z Balkánu u nás sám neinformoval, ale chtěli bychom vám dát praktická doporučení.

1. Kupujete – li si štěně ze zahraničí, věnujte zvýšenou pozornost veterinárním předpisům dovozu z dané země. Neznalost předpisu neomlouvá a nebyl by šťastný začátek vašeho soužití s pejskem, kdyby vám byl odebrán a umístěn do karantény. Podvodné prodejce, by totiž už asi nikdo nenašel, takže by celá vina přestupku ležela na vás. Odkaz na Státní veterinární správu níže.
  2. Prověřujte si , od koho si štěně berete. Není běžný postup poslat fotku a pak předat štěně někde u benzinky. Slušný chovatel vás chce poznat, než vám své štěně svěří. Chce se s vámi setkat, mluvit s vámi, protože mu záleží na tom, jaký budou mít jeho odchovanci život.

V případě pochybností se na nás můžete obrátit

Veterinární předpisy pro dovoz psa z třetí země

Veterinární předpisy pro dovoz psa z členských států EU

Výbor KCHICH