O Plemeni

Nejmenší ze všech chrtů je chován jako společenský pes už tisíce let.
Díky obrazům, rytinám a sochám z dob nejstarších civilizací víme, že tito psi byli oblíbení už ve starověkém Egyptě (kde je šlechtici někdy nechávali i mumifikovat) a později i v Řecku a Římě. Pravděpodobně jde o jedno z nejstarších plemen, které vzniklo výhradně jako společenské. Vzniklo snad selekcí z větších forem chrtů, kteří už nemohli být používáni k lovu, a získalo si velikou prestiž jako ozdoba domácností.

V 15. století se italští chrtíci objevují na malbách významných umělců, třeba Jana van Eycka a Hanse Memlinga. Ve Velké Británii se dostali do míłdy v dobách stuartovských a tudorovských a na počátku 19. století byla jejich obliba tak obrovská, že soupeřili o postavení nejpopulárnějšího psího mazlíčka i s maltézáčky a king charles španěly.

Panovníci často podléhali kouzlu těchto jemných a elegantních psíků. Italské chrtíky (kteří jsou vlastně egyptští, ale do Evropy přišli přes Itálii) vlastnil například Karel I. Anglický, královny Anna i Viktorie, Borgiové a další. Nemluvě o jednom africkém panovníkovi Lobengulovi, který se do nich zamiloval tak, že za jednoho vyměnil dvě stě krav.

Móda a vysoký společenský kredit bohužel vedly k progresivní miniaturizaci, která plemeno vážně ohrožovala. S neustálým zmenšováním se objevovalo víc a víc jedinců chatrného zdraví. Plemenu téměř hrozilo vyhynutí, ale ke konci viktoriánské doby, kolem roku 1890, je zachránila skupina chovatelů, díky nimž se psi vrátili k původní, silnější podobě. Dnes už jde zase o psy, pod jejichž křehkým zevnějškem se skrývá nemalá energie a odolnost. Psi chovaní v členských zemích FCI se v drobnostech (především ve zbarvení) mohou lišit od psů chovaných v Anglii a USA, ale vcelku jde o plemeno, které si za více než dva tisíce let existence podivuhodně udrželo svůj stálý typ.

Italští chrtíci mají milou povahu, jsou dobromyslní, velice fixovaní na pána, někdy ale i odtažití a vždy milující pohodlí. Sem tam jim chvíli trvá, než někoho poctí svým přátelstvím, ale když se tak stane, jsou to zcela ideální společenští psi pro městské prostředí. Proto je poněkud překvapivé, že dnes nejsou mnohem oblíbenější a rozšířenější.

Z knihy PSI od Desmonda Morrise, vydal BB/Art v roce 2004
Překlad Richard Podaný

MÁTE KNIHU O ITALSKÉM CHRTÍKOVI?

Nyní se vám konečně dostává do rukou.

Autorkou je dlouholetá chovatelka plemene, která se už od roku 1985 intenzivně věnuje své hluboké vášni – italským chrtíkům – a dlouhé roky pracovala i jako poradkyně chovu Klubu chovatelů italských chrtíků.

Díky její původní novinářské a redaktorské profesi jsou stránky napsané srozumitelnou a přitažlivou formou.
Provede vás radostmi i úskalími, jež na vás čekají od štěněcích krůčků až k chrtímu stařečkovi, ať už hledáte skvělého společníka nebo výstavního či dostihového šampiona.

V knize najdete užitečné rady a tipy týkající se běžné péče, ale i podrobnější informace k chovu, kapitolu o zdraví a nemocech, průřez dávnou historií i současností plemene u nás a v Evropě, standard plemene s komentářem – a pro ty, kdo se hlouběji zajímají o plemeno, i statistiky narozených štěňat či přílohu o genetickém založení zbarvení srsti. Nescházejí schematické kresby a barevné fotografie.

Standard italského chrtíka (FCI č. 200)

FCI – Standard č. 200 / 17.12.2015

překlad: Ing. Hana Petrusová

ITALSKÝ CHRTÍK

(Piccolo Levriero Italiano)

ZEMĚ PŮVODU: Itálie

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO STANDARDU:13. 11. 2015

POUŽITÍ: Dostihový pes

KLASIFIKACE FCI: Skupina 10 Chrti.

Sekce 3 Krátkosrstí chrti.

Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Italský chrtík pochází z malých plemen chrtů, kteří žili na dvorech faraonů již ve starém Egyptě. Do Itálie se toto plemeno se dostalo v pátém století před naším letopočtem přes Laconii (Řecko), kde je jeho chov doložen řadou vyobrazení na vázách a nádobách na nápoje. Svého největšího rozšíření se dočkalo v dobách renesance na dvorech šlechty. Italské chrtíky nezřídka nacházíme na malbách největších italských a evropských mistrů.

CELKOVÝ VZHLED: Štíhlý; kvadratický. Přestože je malé velikosti, je dokonalou miniaturou chrta a modelem uhlazenosti a elegance. Můžeme ho popsat jako vzor půvabu a noblesy.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla odpovídá kohoutkové výšce nebo je o něco menší. Délka mozkovny je polovina celkové délky hlavy. Délka hlavy může dosahovat až 40% kohoutkové výšky.

POVAHA / TEMPERAMENT: Živý, přítulný, poslušný.